.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 4.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 2.9972 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 98
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91238
Ext.Price$0.91238
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91238 | $0.91238 |
| 10 | $0.73997 | $7.39970 |
| 25 | $0.67673 | $16.91825 |
| 50 | $0.61889 | $30.94450 |
| 100 | $0.56600 | $56.60000 |
| 300 | $0.53912 | $161.73600 |
| 500 | $0.51352 | $256.76000 |
| 1000 | $0.48646 | $486.46000 |
